fbpx
Dow Jones Endeksi Genel Piyasa Görüşleri

Wall Street Çılgınlığıyla birlikte Hisseler Yükseldi

DOW JONES 200 ARTTI
ABD hisse piyasaları bugüne yeni bir patlamayla başladı; Capitol Hill’deki siyasiler beşinci teşvik paketi için önerilerini hazırlarken NASDAQ Composite yeni bir tarihi rekor kırdı.

Türkiye saatiyle 16:35 itibariyle NASDAQ 48 puan, ya da %0,5’lik artışla 10.813’e yükselirken, Dow Jones Industrial Average 208 puan, ya da %0,8’lik artışla 26.889 puana yükseldi, S&P 500 ise %0,6’lık artış kaydetti.
Wall Street’in Amazon (NASDAQ:AMZN) gibi büyük isimlerin fiyat hedeflerine yönelik yaptığı yukarı yönlü revizyonlar dün NASDAQ’ı yeni rekorlara taşımıştı. Ekonomist Charles Barraud Apple (NASDAQ:AAPL), Amazon, Alphabet (NASDAQ:GOOGL) ve Microsoft’un (NASDAQ:MSFT) toplam piyasa değerinin artık Tokyo Stock Exchange’in tamamından büyük olduğuna dikkat çekti.

Barraud aynı zamanda teknoloji sektöründe fiyatların giderek gereğinin üzerinde alınmış seviyede göründüğüne işaret etti: NASDAQ 100 son 100 günlük ortalamasının %21 üzerinde işlem görüyor.

Bu seviye en son Mart 2000’de, teknoloji balonunun zirvesinde görülmüştü.

Pazartesi’nin en çok kazananları erken işlemlerde biraz yavaşladı. Amazon (NASDAQ:AMZN) %1,8 gerilerken, hâla S&P 500’e katılım ihtimaline dair spekülasyonların yapıldığı Tesla (NASDAQ:TSLA) %0,6 değer kaybetti. Ancak BioNTech (NASDAQ:BNTX) hissesi, Pfizer Inc (NYSE:PFE) şirketiyle beraber geliştirdiği COVID-19 tedavisinin test sonuçlarıyla birlikte %8,4 daha değer kazandı. Deneysel ilacı karşılaştırmalı testlerde yeterli ikna ediciliği sağlamayan Moderna ise %1,9 değer kaybetti.

Açlışı öncesinde, hiçbiri tam yıllık detaylı bir görünüm sunacak güveni sağlamasa da, IBM (NYSE:IBM), Coca-Cola (NYSE:KO) ve Lockheed Martin (NYSE:LMT) gibi şirketlerin gelir raporlarının beklentilerin üzerinde gelmesi piyasaları sevindirdi.

İki şirketin de gelirlerde keskin bir düşüş açıklamasına ve tam yıllık görünüme dair bir şey sunmamasına rağmen IBM ve Coca-Cola hisseleri sırasıyla %2,3 ve %3,2 değer kazandı. FactSet analisti John Butters blog yazısında, Haziran’a kadar olan çeyrek için gelir raporlarını yayınlayan S&P 500 şirketlerinin karışık kâr marjlarının, 2009’dan beri en düşük seviye olan %7,1’de olduğuna dikkat çekti.

IBM’de, şirketin geçen yıl bünyesine kattığı Red Hat’in yaptığı ilk katkıların hala yıllık figürlere katkıda bulunduğu bulut bilişimi satış gelirinde elde edilen %30’luk artış iyimserleri cesaretlendirdi.

Diğer piyasalarda, altın ve gümüş vadeli işlemleri reel faiz oranlarının yakın gelecekte düşük ya da negatif seviyede kalacağına dair görüşlerle birlikte yeni çok yıllık zirvelere ulaştı.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.