fbpx
Genel S&P 500

Önümüzdeki Hafta İzlenecek 3 Hisse: Tesla, Kroger, American Express

Önümüzdeki Hafta İzlenecek 3 Hisse: Tesla, Kroger, American Express

23 Mart’taki çöküş sonrasında gerçekleşen etkileyici bir toparlanma sonrasında, yatırımcıların ekonominin yeniden açılmasının sağladığı avantajlara karşı korona virüs salgınının devam edişine yönelik endişeleri tartmasıyla birlikte hisseler yeniden dalgalılık dönemine girdi.

S&P 500 geçen hafta, FED Başkanı Jerome Powell’ın ABD ekonomisi için karmaşık bir tablo çizerek tam büyüme potansiyeline ulaşmanın bazılarının beklediğinden daha uzun süreceğini söylemesi sonrasında Perşembe günü yaşadığı keskin düşüşle birlikte momentumunun bir kısmını kaybetti.

Ancak endeks Powell’ın açıklaması sonrasında yaklaşık %6 düşmenin ardından Cuma günü %1’in üzerinde yükseliş kaydetti.

Hisseler, yatırımcıların COVID-19 vaka sayısının bazı bölgelerde artışa geçtiğine dair işaretlerden endişelenmeye başlaması öncesinde 23 Mart’tan bu yana %47’nin üzerinde iyileşme kaydetti. Muhtemel bir ikinci dalga beklentileri artarken, aşağıdaki üç hisseyi yakından takip edeceğiz:

1. Tesla

Elektrikli otomobil üreticisi Tesla (NASDAQ:TSLA) hissesinin hafta ortasında yeni bir tarihi zirveye ulaşmasına rağmen iki kez derecesinin düşürülmesi sebebiyle yatırımcıları belirsiz bir hafta bekliyor olabilir.

S&P 500 endeksi

 

Morgan Stanley (NYSE:MS) ve Goldman Sachs analistleri geçen hafta Tesla hisselerinde bu yıl yaşanan aşırı yükselişe dair endişelerini dile getirdi. Hisse Cuma’yı, Çarşamba kaydettiği 1.025 dolarlık rekor kapanışın yaklaşık %9 altında, 935,28 dolarda kapattı.

Morgan Stanley analisti Adam Jonas hissenin derecesini düşürerek fiyat hedefini 680 dolardan 650 dolara çekti ve hisse fiyatında 1.000 dolar üzerine doğru son yükselişin ortaya çıkan bazı önemli riskleri yansıtmayabileceğini, bu risklerin çoğunun uzun vadeli olduğunu ve temelleri (büyüme ve kârlılığı) olumsuz olarak etkileme potansiyeline sahip olduğunu söyledi.

Mark Delaney liderliğindeki Goldman Sachs analistleri ise Tesla hissesini nötre düşürdüklerini söylerken, sebep olarak hissenin analistlerin yukarı yönlü revize edilmiş 12 aylık fiyat hedefi olan 950 doların üzerinde işlem görüşünü gösterdi. Delaney, “yakın vadede temellerin çizdiği yola dair güvenimiz artarsa ya da değerleme daha çekici hale gelirse Tesla hissesi için yeniden pozitif bir görüşe dönebiliriz,” dedi.

2. Kroger

Süpermarketler devi Kroger (NYSE:KR) 2020 mali yılı ilk çeyrek gelir raporunu 18 Haziran Perşembe gün içinde saat 17:00’da yayınlayacak. Analistlerin beklentisi 40,43 milyar dolarlık satış geliriyle birlikte hisse başına 1,07 dolar kâr yönünde.

 

 

Kroger hissesi, korona virüs salgını döneminde uygulanan kısıtlamalar süresince harcamalarda yaşanan artış sayesinde bu yıl %11 değer kazandı. Hisse Cuma’yı %1,35’lik düşüşle 32,26 dolarda kapattı.

ABD’nin en büyük geleneksel süpermarket zinciri olan Kroger, özel etiketli ürünleriyle birlitke online sipariş ve teslim seçeneklerini geliştirmesi sayesinde Mart gelir raporunda güçlü satış rakamları açıkladı. Kroger hisseleri Cuma’yı %0,4’lük artış sonrasında 27,34 dolarda kapattı.

Amazon (NASDAQ:NASDAQ:AMZN) ve Walmart’ın (NYSE:WMT) giderek artan rekabet gücüne karşı pazar payını korumak adına Kroger öğün paketi şirketi Home Chef’i bünyesine kattı ve ABD’nin bazı bölgelerinde aynı gün içinde sebze-meyve teslimatı yapan San Francisco bazlı özel Instacart şirketiyle ortaklığını genişletti.

3. American Express

New York bazlı kredi kartı ve seyahat hizmetleri şirketi American Express (NYSE:AXP), Pazartesi günü itibariyle Çin’de banka kartı işlem hizmetleri sunabilen ilk yabancı firma olmanın ardından hissesinde bir hareketlilik görebilir. Bu hamleyle birlikte şirket dünyanın en büyük pazarlarından birinde yerel para işlemlerini gerçekleştirebilecek.

 

Çin Merkez Bankası Cumartesi günü yapılan açıklamada American Express’e Express (Hangzhou) Technology Services Co. ile Çin’de yapacağı ortak girişim için lisans verildiğini belirtti.

Açıklamaya göre ilk onayı 2018’de alan ABD’li şirketin altı ay içinde hizmet vermeye başlaması gerekiyor. Ortak girişim sayesinde oluşturulan işlem ağı hem online, hem de offline ödemeleri gerçekleştirebilecek.

American Express’ten yapılan açıklamaya göre şirket Çin’in önde gelen mobil cüzdan hizmeti sağlayıcılarıyla da işbirliği yapacak.

Amex hisseleri bu yıl %18 değer kaybetti. Hisseler Cuma’yı %3,12 yükselmenin ardından 101,68 dolarda kapattı.

Kaynak : tr.investing.com

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.