fbpx
Dow Jones Endeksi Genel S&P 500

Perşembe Günü Piyasalarda Bilmeniz Gereken 5 Önemli Gelişme

Perşembe Günü Piyasalarda Bilmeniz Gereken 5 Önemli Gelişme

Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) tahvil alım planını artırması beklenirken ABD, Nisan ayı ticaret dengesinin yanında ilk ve devam eden işsizlik başvurularıyla haftalık işgücü piyasası verilerini elde edecek.

Hisse senedi piyasaları Çarşamba gününden önce duraksama yaşadı ancak yine de dünden beri daha da azalmış olarak devam eden protesto dalgası ile çoğunlukla etkilenmemiş halde. Almanya, tüketicileri otomobil üreticilerinin önüne geçiren bir büyük ekonomi teşvik paketini daha kabul etti ve petrol fiyatları, üretim kesintisi anlaşmasına dair boş vermişlik suçlamaları arasında düşüşte.

4 Haziran Perşembe günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

1. İlk işsizlik başvuruları 2 milyonun altına düşecek

Nisan ayındaki pandemi kaynaklı çöküşün ardından piyasa, durumun iyileştiğine dair ek göstergeler ararken ABD, işgücü piyasasının durumuna ilişkin raporunu TSİ 15.30’da elde edecek. ADP ve Çalışma Bakanlığı’nın istihdam raporlarının bir önceki ayın yalnızca ortasına doğru olan bir dönemi kapsadığı düşünüldüğünde bu rakamlar, piyasanın iş durumuna dair elde ettiği en güncel veriler olacak.

 

Analistler geçen hafta ilk işsizlik başvurusu yapan kişi sayısın 1,8 milyon olarak tahmin ediyor, bu da Mart ayından beri ilk kez 2 milyon altına düşecek demek. Devam eden işsizlik başvurularının ise 1 milyon düşüşe 20 milyon altına inmesi bekleniyor.

ABD’nin Nisan ayı ticaret dengesi verileri de ithalat ve ihracatta devam eden düşüşü gösterebilir.

2. ECB’nin teşvikleri artırması bekleniyor; Almanya, 130 milyar Euro değerindeki destek paketini onaylıyor

Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB), olağan konsey toplantısında tahvil alım programlarından en azından birinin boyutunu, bu yıl en az %8 küçülmesi beklenen Euro bölge ekonomisini destek sunmak için artırması bekleniyor.

Analistler, Mart ayından beri genel piyasa likiditesini sağlamak ve kamu borç faizini tamamlamak için kullanılan 750 milyar euroluk (840 milyar dolar) Pandemi Acil Durum Harcama Programına 500 milyar Euro daha eklenmesini bekliyor.

 

Ayrıca bazıları, Fed’in adımını takiben ECB’nin de varlık alımını çürük şirket tahvillerini içerecek şekilde genişletme olasılığını da düşünüyor.

Başkan Christine Lagarde’ın basın toplantısı öncesinde karar açıklanacak.

Almanya hükümetinin, katma değer vergisindeki indirimleri de içerecek olan 130 milyar Euro değerindeki teşvik paketini kabul etmesi ile Euro bölgesi dolaylı bir destek daha gördü.

3. Borsalar düşük açılacak

Döngüsel hisse senetlerinin Mart ayındaki aşırı satış seviyelerinden toparlanması nedeniyle süratli bir rallinin ardından ABD borsaları düşük açılacak.

Dow Jones 30 128 puan düşerken S&P 500 %0,5 ve Nasdaq 100 %0,2 geriledi.

Devam eden destek rallisi, pandeminin uzun vadeli ekonomik yapılanmayı online ve uzaktan çalışmaya doğru değiştirdiği algısı ile Nasdaq endeksini tüm zamanların yüksek seviyesine yaklaştırdı. Bu, Cloudera’nın yüksek beklentileri yakalayamamasının ardından büyük düşüşler yaşamasını engellemedi.

Zil sonrasında ilgi Gap ve Broadcom üzerinde olacak.

4. ABD protestoları devam ediyor; Esper ve Mattis Trump’a çıkışıyor

ABD’deki görece sakin ikinci gece, Başkan Donald Trump ile şimdiki ve önceki Savunma Bakanı arasındaki ilişkide yaşanan halka açık kopuş ile gölgede kaldı.

Trump’ın 1807 İsyan Yasasına başvurma ve Amerikan şehirlerine devriye gezen savaş birlikleri gönderme tehdidine katılmayan Savunma Bakanı Mark Esper, Çarşamba günü, sokaklardaki düzeni tekrar sağlamak için Ulusal Muhafızların daha iyi olduğunu söyledi.

Öte yandan 2017’den Ocak 2019’a kadar Savunma Bakanı olarak görev yapan James Mattis, The Atlantic’te “Anayasamızı alay konusu yapan memurları reddetmeli ve sorumlu tutmalıyız” diyen protestoculara, “protestocuların çoğu Yasalar Önünde Eşit Adalet arayan kişiler ve yasaları ihlal eden az sayıda kişinin dikkatimizi dağıtmasına izin vermemeliyiz” diyerek destek çıktı.

Wall Street Journal tarafından yapılan bir Monmouth Üniversitesi anketi, hafta boyunca Trump’ın, Kasım ayındaki seçimlerdeki olası rakibi Joe Biden’in daha gerisinde kaldığını ileri sürdü.

5. Rusya Irak’ın kotayı bozmasını protesto ederken petrol düşüşte

Suudi Arabistan ve Rusya’nın, kendi ülkelerindeki düzeni sağlamak için kota ihlalleri yapanlar üzerindeki baskısı artarken petrol fiyatları geriledi.

ABD ham petrol vadeli işlemleri %1,5 düşüşle 36,72 dolar olurken Brent %0,7 kayıpla 39,51 dolara geriledi.

Irak’ın aşırı üretimini dizginlemeyi kabul etmediğine bakılırsa gelecek hafta için planlanan ‘OPEC+’ toplantısının tarihini değiştirmek için yapılan girişim heba olmuş gibi görünüyor. OPEC+’nın en önemli iki oyuncusu Suudi Arabistan ve Rusya, piyasada 3 ay olan bazı beklentilerin aksine mevcut anlaşmayı yalnızca bir ay uzatmak istediklerinin sinyalini verdi.

 

Kaynak : İnvesting

 

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.