fbpx
Genel

Euro ve Sterlin, ECB ve BoE Haberleri Öncesinde Yalpalıyor

Euro ve Sterlin, ECB ve BoE Haberleri Öncesinde Yalpalıyor

 

Dolar, Avrupa’da iki majör parasal gelişme öncesinde düşük işlem gördü.

Avrupa Merkez Bankası (ECB), bankaların %1 gibi yeni düşük seviyelerde borçlanabileceği ilk uzun vadeli kredi operasyonunun sonucunu duyuracak. Negatif faiz oranlarının etkinliğine ilişkin şüphelere bakılırsa yüksek oranda bir telafi, ECB’nin para politikası aracılığı ile ekonomiyi desteklemeye devam etme yetisi için güven oyu olacaktır (ya da tam tersi).

TLTRO sonuçlarını, İngiltere Bankası’nın (BoE) politika duyurusu izleyecek.

Merkez bankasının, niceliksel genişleme programını 100-150 milyar sterlin arasında artıracağı beklentileri arasında sterlin, Perşembe günü düşük işlem gördü. İngiltere ekonomisi, koronavirüs salgınından özellikle büyük zarar gördü ve OECD tahminine göre G7 ekonomilerinin çoğu için bu yıl küçülme bekleniyor.

 

ING analistleri, “ekonomistlerimiz niceliksel genişleme (QE) hedefinin yalnızca 100 milyar sterline kıyasla 150 milyar yükseleceğini düşünüyor. Bizim beklentimiz özellikle pratik etmenlere dayanıyor. Alımlar mevcut temposu ile devam ederse Eylül toplantısına yakın, hedefe ulaşılacak ve komiteyi, yaz bittikten sonra acele bir karar alacağı bir pozisyonda bırakacak” dedi.

GBP/USD %0,1 düşüşle 1,2538 olurken EUR/GBP %0,2 artışla 0,8974 oldu.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, %0,1 düşüşle 97,013’e geriledi. EUR/USD %0,1 artışla 1,1251, USD/JPY ikilisi %0,1 kayıpla 106,86 ve riske hassas AUD/USD %0,2 azalarak 0,6867’den işlem gördü.

Norveç merkez bankası da Perşembe günü toplanacak ve gösterge faiz oranını %0,0’da bırakması bekleniyor.

Danske Bank analistleri, “Mayıs toplantısından beri görülen gelişmeler açıkça artış yönlü ve hiç olmazsa düşüş riski daha da azaldı” dedi. “Bu nedenle Norges Bank’ın projeksiyonlarını artış yönünde revize edeceğini ve buna eşlik eden faiz oranı gidişatının, 2022 sonundan itibaren politika faizlerinde kademeli bir artışa işaret edeceğini düşünüyoruz.”

USD/NOK %0,1 artarak 9,5286’ya yükseldi ve EUR/NOK %0,1 artışla 10,722 oldu.

Merkez bankası operasyonları, ABD ve Çin’de yeni koronavirüs vakalarında artış yaşanan bir ortamda meydana geliyor.

ING analistleri, “piyasalar şu an riskli varlıklar için zıt yönlü iki güçle karşı karşıya. ABD ve Çin’deki

Euro dolar yalpalanıyor

vakalarında görülen artış ve bununla ilişkili ekonomik risk ve teşvik tedbirleri (hem parasal hem de ek mali teşvik beklentileri)” dedi.

Bu nedenle ABD’nin haftalık işsizlik başvuruları, günün geri kalanını belirleyecek şeyin iştah mı yoksa korku mu olacağını belirlemede önemli bir rol oynayabilir.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.