fbpx
Genel

Ekonomik Takvim – Bu Hafta Takip Edilecek 5 Önemli Gelişme

Ekonomik Takvim – Bu Hafta Takip Edilecek 5 Önemli Gelişme

Bu haftanın esas ilgisi Çarşamba günkü Fed toplantısında olacak ve yatırımcılar ek bir teşvik daha yapılıp yapılmayacağına dair ipuçları arayacak.

ABD takviminde TÜFE, işsizlik başvuruları ve tüketici hissiyatı var. Yatırımcılar ABD tahvillerindeki satışlar arasında verim eğrisinin dikleşmesini izlemeye devam edecek.

Euro bölgesinde Avrupa Merkez Bankası (ECB) konuşmacıları, geçen hafta beklenenin üzerinde bir miktarla açıklanan teşvik programına ilişkin daha çok kavrayış sunabilir.

Çin’in büyümesi üzerine endişeler de Pazar gününün zayıf ticaret verileri sonrası radarda olabilir.

İşte yeni haftaya başlarken bilmeniz gerekenler:

1. Fed toplantısı

ABD merkez bankasının Çarşamba günkü para politikası duyurusu, Fed Başkanı Jerome Powell’ın ABD ekonomisinin ekonomik kapatılmaların baskısını bir yıldan fazla bir süre hissedebileceğini söylediği Nisan ayından beri ilk olacak.

Cuma günkü ABD istihdam raporu, Nisan ayında rekor kayıplar yaşandıktan sonra ekonominin Mayıs ayında beklenmedik düzeyde iş imkanı yarattığını göstermesinin ardından yatırımcılar, Fed’in ekonomik görünüm üzerine görüşlerini dinlemeye istekli olacak.

Rapor, koronavirüs krizinin tetiklediği gerilemenin en kötüsünün muhtemelen bittiğini ve hisse senetlerinde bir ralli ve Hazine tahvillerinde de bir satışa yol açtığını gösteren en açık sinyali sundu.

2. Dikleşen verim eğrisi

Cuma günkü ABD iş raporu, verim eğrisini Mart ayından beri görülen en dik seviyeye çıkararak ABD hükümet tahvillerinin rekor seviyelerden gerilemesini tetikledi.

Daha uzun vadeli getirilerin kısa vadelilere göre daha hızlı artması anlamına gelen dikleşme, daha parlak bir büyüme görünümüne işaret etti. Ancak borçlanma maliyetlerindeki çok hızlı bir artış, ekonomik toparlanma için bir engel olabilir.

Fed kısa vadeli faizleri hedefleyen verim eğrisi kontrol tedbirleri sunabilirken fon yöneticileri, eğimin en önemli kısmındaki bir müdahaleyi gerekçelendirmek için verimlerin büyük oranda artmak zorunda kalacağını beklediklerini söylüyorlar. Bunun yerine merkez bankasının ekonomik toparlanmanın verimlerdeki artışı destekleyebileceğine inandığında ilişkin ipuçlarını izliyorlar.

3. ABD ekonomi verisi

Bu haftanın ekonomi takviminde, ekonominin sağlığını gösteren önemli bir veri olan ABD işsizlik başvuruları ile tüketici fiyat enflasyonu ve tüketici hissiyatı verileri yer alıyor.

Başvurular Mart ayında 6,8 milyon ile rekor kırdığından beri düşüşte ve geçen hafta Mart ortasından beri ilk kez 2 milyonun altında. Rapor, Cuma günkü tarım dışı istihdam raporuyla birlikte, işgücü piyasası için en kötü aşamanın bittiğini ortaya koydu.

Diğer yandan ekonomideki talep eksikliğine bakarsak TÜFE zayıflamayı sürdürebilir. Michigan Üniversitesi’nin tüketici hissiyat endeksi de yeniden açılışlar ile hisse senedi piyasalarındaki ralli arasında artmaya devam etmeli.

4. Lagarde’ın ifadesi, Euro bölgesi verileri

Pazartesi günü ECB Başkanı Christine Lagarde, Avrupa Parlamentosu Ekonomik ve Parasal İlişkiler Komitesi öncesinde uydu bağlantısı aracılığı ile ifadesini sunacak. Milletvekillerinin, ECB’nin acil durum tahvil alımı teşvik programında beklenenden daha yüksek artışının arkasındaki sebebi sorma fırsatı olacak.

Veri cephesinde Almanya, Pazartesi günü endüstriyel üretim verilerini yayınladıktan sonra Fransa ve Euro bölgesi raporları ile devam edecek. Almanya İkinci Dünya Savaşı’ndan beri en derin resesyon ihtimali ile karşı karşıya. Karantina kısıtlamaları gevşese bile koronavirüs pandemisi olumsuz etkisini gösteriyor.

5. Çin’in büyüme korkuları

Pazar günü yayınlanan Çin’e ait ticaret verileri, ülkenin ürettiği mallara olan küresel talebin hala zayıf olduğuna işaret etti.

Küresel koronavirüs karantinaları talepte yıkıma devam ettikçe Çin’in ihracatı Mayıs ayında daralırken ithalatta beklenenden daha büyük yaşanan düşüş, imalatçılar üzerindeki baskının arttığına işaret etti.

Veriler, Çin’in bu yıl büyüme kaydetmeyebileceği beklentilerini pekiştirdi. Yatırımcılar, Çin üretiminin durdurulamaz gücü engellenemez bir küresel durgunluğa doğru koşarken boğa piyasalarının nasıl tepki vereceğini izleyecek.

— Bu haberde Reuters’ın katkısı bulunmaktadır.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.