fbpx
Genel

Covid-19 ABD’yi sarsmaya devam ediyor!

Coronavirus, ABD ekonomisine Büyük Buhran benzeri iş kayıpları, yüksek işsizlik sunuyor

WASHINGTON (Reuters) – ABD ekonomisi, Nisan ayında 20.5 milyonluk şaşırtıcı bir iş kaybetti, Büyük Bunalım’dan bu yana bordrolardaki en dik düşüş, yeni koronavirüs pandemisi tarafından yaratılan hem ekonomik hem de insanlık trajedisini çıplak bıraktı.

Çalışma Bakanlığı’nın Cuma günü yakından izlediği aylık istihdam raporu da geçen ay% 14,7’ye yükselen işsizlik oranını gösterdi ve Kasım 1982’de Dünya Savaşı sonrası% 10,8’lik iki rekoru kırdı. Tarafından uygulanan durgunlukların neden olduğu durgunluğun derinliğini vurguladı. Devletler ve yerel yönetimler, virüsün neden olduğu solunum yolu hastalığı olan COVID-19’un yayılmasını engellemek için Mart ayı ortasında.

İşlerin birçoğu ülkenin büyük bölümleri yeniden açıldıkça telafi edilmekle birlikte, işgücü piyasası katliamı, Başkan Donald Trump’ın Kasım ayında yapılacak seçimlerde Beyaz Saray’daki ikinci dönem teklifinde sorun yaratmaktadır. Trump uygulaması, pandemiye ilk tepkisi nedeniyle eleştirildi.
Reuters taksitine göre, Birleşik Devletlerde 76.000’e yakın COVID-19 ölümü kaydedildi ve enfeksiyonların 1,3 milyona yakın olduğu doğrulandı. 3 Kasım seçimlerine göz atan Trump, sağlık uzmanları korkunç ölüm projeksiyonları yayınlasa bile ekonomiyi yeniden açmaya çalışıyor.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.